Kalenteri

Ladataan Tapahtumat

Ilmoittautuminen kevätkauden 2026 ryhmiin ja kursseille avataan maanantaina 8.12. klo 18.00!

8.12.2025 @ 18:00 - 31.1.2026 @ 23:59

« Takaisin tapahtumiin

Ilmoittautuminen kevään 2026 uintiryhmiin avautuu maanantaina 8.12. klo 18.00.

Suurin osa jatkuvista ryhmistä jatkaa syksyllä aloittaneiden kokoonpanoilla, mutta vapautuneita paikkoja avataan myyntiin ryhmäkohtaisesti. Mukaan tulee myös muutamia täysin uusia ryhmiä uusia harrastajia varten.

Jos etsit aloituspaikkaa uudelle harrastajalle, suosittelemme toimimaan nopeasti, sillä uudet paikat ovat rajallisia.

Alla näet eri toiminnot sekä ilmoittautumislinkit. Klikkaa suoraan haluamaasi ryhmää – ja varaa paikkasi heti kun ilmoittautuminen avautuu 8.12. klo 18.00. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä, joten ole ajoissa!

Mikäli kysyttävää ilmaantuu, ota yhteyttä osoitteeseen uimakoulut@oulunuinti.fi tai puhelimitse 040 5323 813.

Tervetuloa mukaan uimaan – olipa tavoitteesi sitten uimataidon oppiminen, kuntoilu tai tekniikan hiominen!

Uimakoulutasot:

Perhepeuhula (2–4 v)
Ensimmäinen tutustuminen veteen yhdessä vanhemman kanssa.

Minivesipeuhula (3–5 v)
Vesirohkeuden ja veteen tottumisen harjoittelua leikkien ja liikkeen avulla.

Vesipeuhula (5–7 v)
Lapsi harjoittelee vedessä liikkumisen perustaitoja ja rohkaistuu kokeilemaan eri uintitapoja.

Vesipedot (6–9 v)
Monipuolista uimataitoharjoittelua, jossa yhdistyvät tekniikka, liikkuminen ja onnistumisen ilo.

Vesitaiturit (8–11 v)
Tekniikkaa, taitoa ja vesiliikunnan iloa – tavoitteena varma ja monipuolinen uimari.

Lasten ja aikuisten kurssitoiminta:

Minialkeiskurssit (3-5 v)

Vesirohkeuden ja veteen tottumisen harjoittelua leikkien ja liikkeen avulla.

Alkeiskurssit (5-8 v)

Lapsi harjoittelee vedessä liikkumisen perustaitoja ja rohkaistuu kokeilemaan eri uintitapoja.

Aikuisten tekniikkakurssit 

Aikuisten tekniikkakursseilla keskitytään uintitekniikan hiomiseen ja tehokkaampaan liikkumiseen vedessä ohjatusti.

Harrasteuintiryhmät:

Lasten uintiryhmät (10-14 v)

Lasten uintiryhmissä kehitetään vesitaitoa ja uimataitoa leikinomaisesti, tavoitteena siirtyminen uimakoulusta kohti itsenäisempää uintiharjoittelua

Nuorten uintiryhmä (14-18v)

Nuorten uintiryhmässä harjoitellaan monipuolisesti sekä kuntoa että uintitekniikoita, sopien harrastemielessä uivia nuoria varten ilman kilpailutavoitteita.

Aikuisten Kuntoryhmät (1 tai 2krt viikossa)

Aikuisten kuntoryhmissä harjoitellaan hyvässä ohjauksessa oman tason mukaan, tavoitteena kokonaisvaltainen hyvinvointi ja uintikunnon ylläpito.

 

 

 

 

Tiedot

  • Alkaa: 8 joulukuun @ 18:00
  • Loppuu: 31.1.2026 @ 23:59

Järjestäjä

  • Oulun Uinti

Tulevat tapahtumat

Tulevat tapahtumat


Oulun Uinti somessa