In memoriam – Pipu Eeva-Tuulikki Lantto (1940-2025)

In memoriam – Pipu Eeva-Tuulikki Lantto (1940-2025)

Julkaistu: 13.6.2025


Oulun Uinnin kunniajäsen ja pitkäaikainen Oulun Uimaseuran vaikuttaja Pipu Lantto menehtyi aiemmin tänä keväänä. Oulun Uinti ottaa osaa Pipun läheisten menetykseen ja haluaa kunnioittaa Pipun muistoa julkaisemalla hänen lastensa Annukan ja Tomin kirjoittaman muistokirjoituksen.

Syntynyt 13. maaliskuuta 1940 Pernajassa –

Kuollut 29. huhtikuuta 2025 Oulussa

Pipu Lantto, syntyjään Lotila, oli valoisa ja aktiivinen ihminen, jonka elämäntie ulottui sairaanhoidosta yritysviestintään, kulttuurista urheiluun ja kotiseututyöhön. Hänen sydämensä sykki ihmisille, kulttuurille ja sivistykselle – arvoille, joita hän vaali läpi elämänsä niin työssään kuin vapaa-ajallaan.

Pipu valmistui sairaanhoitajaksi vuonna 1961 Helsingfors svenska sjuksköterskeinstitutista, minkä jälkeen hänen tiensä vei opiskelemaan valtiotieteitä Helsingin yliopistoon ja kieliopintoihin Innsbruckiin.

Pipu avioitui Ilkka Lanton kanssa 13.8.1966. He saivat kaksi lasta, Annukka ja Tomi Lanton, joista molemmista tuli uinnin suomenmestareita.

Pipun työelämä alkoi lääkealalla, mutta varsinaisen elämäntyönsä Pipu teki Oulussa Antellilla.

Pipu suoritti Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton uimaopettajakurssit 1957 ja 1958, ja teki kesätöitä uimaopettajana Itä-Uudellamaalla.

Uinti oli koko perheen yhteinen harrastus. Lasten uidessa kilpaa, Pipu suoritti Uimaliiton B- ja C-valmentajakurssit ja toimi apuvalmentajana. Kun B. J. Weckman ”Popsi” jäi eläkkeelle uintikisojen kuuluttajan paikalta, Pipu jatkoi hänen työtään kuuluttajana ja toimittajana kirjoittaen sekä Sanomalehti Kalevaan että Uintilehteen. Oulun Uimaseuran hallituksessa Pipu vaikutti 1978–1992. Perheen isä Ilkka vaikutti mm Suomen Uimaliiton puheenjohtajana vuosina 1984–1988.

Ihmiset, kulttuuri ja ruoka olivat Pipulle tärkeitä. Hän oli Oulun Musiikkiteatteriyhdistyksen Musican perustajajäsen ja Oulun Saskioiden puheenjohtaja. Lisäksi hän oli pitkän linjan hallitus- ja luottamustoimija lukuisissa säätiöissä ja yhdistyksissä.

Pipu sai tunnustuksena työstään Suomen Leijonan ritarimerkin (I lk.) ja lukuisia liittojen ja yhdistysten ansiomerkkejä.

Pipu muistellaan lämmöllä ja kiitollisuudella. Hänen valonsa ja positiivisuutensa jättivät jäljen paitsi työyhteisöön, myös lukuisiin uimareihin, ystäviin ja kollegoihin. Hän oli sydämellinen ihminen, joka osasi tarttua hetkeen ja nauraa.

Mamia suuresti kaivaten,

Annukka Lantto ja Tomi Lantto

Oulun Uinti somessa