Oulun Uinnin ajankohtaiset – Joulukuu 2025
Oulun Uinnin ajankohtaiset – Joulukuu 2025
Julkaistu: 22.12.2025
Toiminnanjohtajan katsaus vuoteen 2025
Vuosi 2025 oli Oulun Uinnille poikkeuksellisen suuri muutoksen vuosi – ja samalla osoitus siitä, miten vahva ja sopeutumiskykyinen seurayhteisömme on.
Alkuvuoden merkittävin tapahtuma oli Raksilan uimahallin sulkeutuminen helmi–maaliskuun vaihteessa. Raksila on ollut oululaisen uinnin peruskivi vuosikymmenten ajan, ja sen sulkeutuminen kosketti laajasti koko yhteisöämme. Helmikuussa kisatut perinteiset Oulun Uinnit tarjosivat hallille arvoisensa jäähyväiset: katsomot täyttyivät ja kilpailutunnelma oli parhaimmillaan.
Talviloman jälkeen toimintamme siirtyi Linnanmaan uuteen uimahalliin sekä Raatin uimahalliin. Muutos toi mukanaan uudenlaisia järjestelyjä ja arjen säätöä, mutta seurayhteisö otti siirtymän vastaan hienolla joustavuudella ja yhteistyöllä. Uusissa olosuhteissa toiminta on pysynyt aktiivisena ja elinvoimaisena, mikä kertoo yhteisömme vahvuudesta.
Urheilullisesti vuosi tarjosi merkittäviä onnistumisia:
- Taitouinnissa Mari Moilala edusti Suomea aikuisten EM-kilpailuissa Portugalissa, sijoittuen parhaimmillaan kymmenenneksi – erinomainen saavutus kansainvälisellä tasolla.
- Topias Nygård ja Konsta Rantasuo tekivät vahvat suoritukset lyhyen radan aikuisten EM-uinneissa Lublinissa joulukuussa 2025. Molemmat olivat kilpailuissa ennätysvauhdissa, ja Topias ui 50 metrin selkäuinnissa myös lähelle omia Suomen ennätyslukemiaan.
- Nuorten uimareiden kehitys jatkui läpi vuoden, ja useat juniorit ottivat merkittäviä askeleita kohti valtakunnallista kärkeä.
Vuoden aikana teimme myös tärkeää työtä tulevaisuuden suunnan selkeyttämiseksi. Seuran uusi strategia 2026–2028 esiteltiin jäsenistölle 3.12.2025 pidetyssä vuosikokouksessa. Strategiassa määriteltiin seuran visio, missio ja arvot, ja siinä linjataan konkreettiset kehitystoimet tuleville vuosille kohti Raksilan uudistuvan vesiliikuntakeskuksen avausta. Strategia painottaa hyvinvointia, tavoitteellisuutta, turvallisuutta, yhdenvertaisuutta ja yhteisöllisyyttä – arvoja, jotka näkyvät jo nyt päivittäisessä toiminnassamme.
Kaiken kaikkiaan vuosi 2025 osoitti, että Oulun Uinti on vahva ja kehittyvä seura myös suuressa muutoksessa. Raksilan sulkeutuminen oli iso muutos, mutta olemme jatkaneet määrätietoista ja laadukasta toimintaa kohti uutta aikakautta.
Kiitos kuluneesta vuodesta ja rauhallista joulunaikaa kaikille!
Sami Juopperi
sami.juopperi@oulunuinti.fi
040 703 5998
Toimisto suljettuna 20.12.–4.1.
Oulun Uinnin toimisto on joululomalla 20.12.2025–4.1.2026.
Kiireellisissä asioissa voit olla yhteydessä toiminnanjohtaja Sami Juopperiin.
Loppuvuoden kisamenestys
Loppuvuoden kilpailukaudella Oulun Uinnin uimarit menestyivät erinomaisesti niin kotimaan arvokilpailuissa kuin kansainvälisillä areenoilla. Marras-joulukuu tarjosi mitaleita, ennätyksiä ja vahvoja joukkuetuloksia useissa eri kilpailuissa.
Pohjoismaiden mestaruuskilpailut
Olivia Riekki saavutti hopeaa sekauintiviestissä ja pronssia vapaauintiviestissä. Oulun Uintia edustivat lisäksi Jeriko Helanen ja Linnea Heikkilä. Kaikki seuran uimarit nähtiin finaaleissa ja keräsivät pistesijoja viestimitalien ohella.
Taitouinnin teknisten taitojen mestaruuskilpailut
Mari Moilala voitti Senior Solo -mestaruuden jo kolmatta vuotta peräkkäin. Juniorisarjoissa nähtiin lisäksi useita hienoja onnistumisia Oulun Uinnin taitouimareilta.
Lyhyen radan EM-uinnit
Topias Nygård sijoittui 50 metrin selkäuinnissa 22. sijalle, uiden samalla lähelle omissa nimissään ollutta Suomen ennätystä. Lisäksi Topias ui 100 metrin selkäuinnissa uuden ennätyksensä, parantaen samalla Oulun Uinnin seuraennätystä.
Konsta Rantasuo ui myös oman ennätyksensä 100 metrin selkäuinnissa.
Mastersien lyhyen radan EM-uinnit
Sofia Risteelä saavutti hopeaa 50 ja 100 metrin rintauinneissa. Lisäksi hän sijoittui viidenneksi 200 metrin rintauinnissa ja seitsemänneksi 100 metrin sekauinnissa.
Lyhyen radan IKM-finaalit
Viivi Vesa voitti 100 metrin selkäuinnin ikäkausimestaruuden ja Veera Antinmaa 100 metrin perhosuinnin mestaruuden. Lisäksi joukkue saavutti runsaasti ennätysparannuksia, mitaleja ja pistesijoja.
Lyhyen radan SM-uinnit
Oulun Uinti saavutti useita arvokkaita mitaleja.
Nuorten Suomen mestaruus tuli 4×50 metrin mixed sekauintiviestissä uudella nuorten Suomen ennätysajalla joukkueella Leevi Väyrynen, Linnea Heikkilä, Jeriko Helanen ja Olivia Riekki.
Lisäksi:
- Topias Nygård voitti aikuisten Suomen mestaruuden 50 metrin selkäuinnissa.
- Leevi Väyrynen saavutti nuorten Suomen mestaruuden 200 metrin selkäuinnissa.
Kokonaisuutena Oulun Uinnin joukkue ui vahvat ja tasaiset SM-kilpailut, osoittaen leveyttä ja kilpailukykyä kaikissa ikäluokissa.
Kevätkauden ensimmäinen LinnanmaaCup – 6.1.
Kevätkausi käynnistyy kilpailutunnelmissa, kun kevään ensimmäinen LinnanmaaCup uidaan loppiaisena 6.1. klo 16.30 alkaen Linnanmaan uimahallissa.
Kilpailu on avoin seuran omille uimareille ja tarjoaa loistavan startin uuteen kauteen.
Kevätkauden 2026 aloitus
Kevätkausi alkaa viikolla 2 (5.1. alkava viikko).
Kevätkauden aikana on tärkeää seurata oman ryhmän aikatauluja myClubin kalenterista, jotta voit varmistaa oman ryhmäsi harjoitusajat ja -päivät. Kauden aikana tulee sekä pyhistä että hallivuoroista johtuvia ryhmäkohtaisia poikkeuksia, ja ajantasaisin tieto löytyy myClubista.
Esimerkiksi loppiaisen 6.1. vuoksi tiistain ryhmät eivät harjoittele, ja tiistain uimakouluryhmät aloittavat kevätkautensa vasta tiistaina 13.1.
Kevätkauden yleisimpiä poikkeuksia rytmiin ovat:
- talviloma
- pääsiäinen
- vapun ympäristö
Muuta huomioitavaa:
- Perheuintivuorot käynnistyvät la–su 10.–11.1.
- Kevätkauden ilmoittautuminen on edelleen auki.
- Nykyisten ryhmien paikat jatkuvat automaattisesti, ellei niitä peruta ohjeiden mukaisesti.
Yhteistyökumppanilta: Anna palautetta ja voita palkinto
Oulun Uinnin yhteistyökumppani ODL Liikuntaklinikka pyytää palautetta SeuraDiili-palvelusta.
Palautteen antaminen vie vain muutaman minuutin ja siihen vastataan nimettömänä. Vastaajien kesken arvotaan Polar Pacer Pro -sykemittari (arvo 349 €).
Vastaa kyselyyn: : SeuraDiilin palautekysely 2025
Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!
Oulun Uinti kiittää kaikkia uimareita, perheitä, valmentajia, työntekijöitä ja vapaaehtoisia kuluneesta vuodesta.
Lämminhenkistä joulun aikaa ja energistä alkua uudelle kaudelle!
Nähdään altailla taas tammikuussa.
Ajankohtaista
Ilmoittautuminen kevään 2026 ryhmiin ja kursseille on nyt avattu!
18.11.2025
Ilmoittautuminen kevään 2026 ryhmiin ja kursseille on nyt avattu! Suurin osa jatkuvista ryhmistä jatkaa syksyllä aloittaneiden...
Jatka lukemista →
Oulun Uinnin ajankohtaiset – Joulukuu 2025
22.12.2025
Toiminnanjohtajan katsaus vuoteen 2025 Vuosi 2025 oli Oulun Uinnille poikkeuksellisen suuri muutoksen vuosi – ja samalla osoitus siitä,...
Jatka lukemista →
Uusia Vesipeuhularyhmiä keväälle – lisäryhmiä suuren kysynnän vuoksi
15.12.2025
Kevään uimakoulutoiminta on herättänyt suurta kiinnostusta, ja varsinkin 5-8 vuotiaiden Vesipeuhularyhmät alkavat olla jo yksittäisiä...
Jatka lukemista →



